Pierwszy spacer z noworodkiem jesienią - jak się przygotować i co musisz wiedzieć?

 

Kiedy po porodzie wrócicie już szczęśliwie do domu, czeka was wiele małych-wielkich wydarzeń i niezapomnianych chwil. Pierwszy wspólny spacer jest jednym z takich momentów, które są dużym przeżyciem dla rodziców (szczególnie tych, których w tej roli dopiero debiutują). Zastanawiasz się, po ilu dniach możesz bezpiecznie wyjść z dzieckiem na dwóch? Myślisz jak sprawić, aby spacer był dla malucha przyjemny i komfortowy? Chętnie Ci podpowiemy!

Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy po raz pierwszy można zabrać noworodka na spacer. To zależy - głównie od pogody, pory roku, stanu zdrowia dziecka i samopoczucia mamy, która wówczas znajduje się przecież w połogu. Jeszcze kilka lat temu rekomendowano, aby bezwzględnie odczekać z pierwszym spacerem co najmniej 2 tygodnie, zwłaszcza zimą i późną jesienią. Z biegiem czasu zasada ta została jednak złagodzona. Jeśli dziecko urodziło się wiosną lub latem, a pogoda jest sprzyjająca, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zabrać je na spacer już po 3-4 dniach od porodu lub nawet zaraz po wyjściu ze szpitala. W przypadku dzieci urodzonych w drugiej, bardziej chłodnej porze roku, przyjmuje się, że noworodki powinny mieć odrobinę więcej czasu na zaklimatyzowanie się. Położne mówią, że warto odczekać przynajmniej tydzień. W tej kwestii można jednak zaufać swojej intuicji – czekanie, aż minie sztywno określona ilość dni, nie ma większego sensu. Dużo ważniejsze jest to, aby do pierwszego spaceru odpowiednio się przygotować.

Jak przygotować się do pierwszego spaceru z noworodkiem jesienią?

Jeśli Twoje dziecko urodziło się jesienią lub zimą, to przed pierwszym wspólnym spacerem, możesz poddać je tzw. Werandowaniu. Nie jest to jednak obowiązkowe, bo przecież czasami zdarza się tak, że niektóre kobiety po porodzie czują osłabienie, ból i potrzebują czasu, aby dojść do siebie. Jeśli jednak pojawi się na to przestrzeń, to kilka dni takich próbnych wyjść, może okazać się świetnym przygotowaniem oraz oswojeniem się z nową sytuacją. Werandowanie to symulowany spacer, podczas którego możesz ubrać dziecko tak, jak do wyjścia i położyć je w wózku postawionym w pobliżu otwartego okna. W kolejnym kroku wózek możesz wystawić na balkon lub przed dom. Na początku wystarczy nawet 10 minut takiego próbnego spaceru, ale z biegiem czasu możesz zwiększać ich częstotliwość oraz długość. Po takim kilkudniowym przygotowaniu Twoje dziecko będzie gotowe do krótkiego spaceru.

Jak długo powinien trwać pierwszy spacer z noworodkiem?

Twój pierwszy spacer z dzieckiem urodzonym jesienią lub zimą, może odbyć się tylko wtedy, kiedy temperatura powietrza będzie wyższa niż -10 stopni Celsjusza. Maksymalny czas na takie wyjście to pół godziny. Kolejne wyjścia mogą być dłuższe, tym bardziej, że przebywanie na świeżym powietrz jest zdrowe dla noworodka. Przed wyjściem z domu warto też zerknąć, jaka danego dnia jest jakość powietrza – kiedy ilość smogu zbliża się do przekroczenia normy, bezpieczniej będzie zostać w domu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku porywistego wiatru, mocnych opadów deszczu czy śniegu - warto wtedy zrezygnować z narażania malucha na działanie niekorzystnych czynników. 

Jak ubrać noworodka na pierwszy spacer jesienią?

Naukowcy mówią, że my Polacy, mamy skłonności do tego, aby dzieci przegrzewać. Jako rodzic pewnie będziesz się zamartwiać, że Twój noworodek zmarznie, leżąc nieruchomo w wózku. Pamiętaj jednak, że przegrzanie to nic dobrego, bo obniża odporność. Zasada jest prosta – noworodek powinien mieć na sobie o jedną warstwę ubrań niż Ty. Dzianinowy komplet pajacyk z czapeczką z naszej oferty będzie odpowiednim wyborem wtedy, kiedy za oknem będzie jeszcze w miarę ciepło, a Ty nie będziesz czuć potrzeby zakładania na swoje ciało przejściowej kurtki. Warto mieć pod ręką też ciepłą, dzianinową kurteczkę dla niemowląt, którą w razie potrzeby wyciągniesz z wózka i założysz na maleńkie ciało swojego dziecka. Aby sprawdzić, czy dziecku nie jest ani za ciepło ani za chłodno, przyłóż dłoń do jego karku. Jeśli skóra nie jest spocona i ma normalną temperaturę, to wszystko jest w porządku. Nie polecamy sprawdzać tego, czy dziecku jest ciepło czy zimno, dotykając policzków czy dłoni - nie daje to prawidłowego obrazu. Ważny będzie też wybór odpowiedniej garderoby i sięgnięcie po naturalne tkaniny, tak jak ma to miejsce w przypadku naszych śpioszków dla niemowląt z bawełny. Bawełna jest materiałem, który pozwoli skórze noworodka oddychać i będzie odprowadzać ewentualną wilgoć z jego skóry. Podczas spaceru niezbędny będzie też kocyk, a właściwie dwa kocyki, na wypadek, gdyby było wyjątkowo chłodno. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór kocyków dziecięcych, które chętnie potowarzyszą Wam podczas pierwszego wspólnego wyjścia.

Postscriptum

Jesienny spacer ma wiele zalet. Jeśli masz w domu noworodka, to przez pierwsze tygodnie warto wstrzymać się z przyjmowaniem gości. Maluch podczas spaceru będzie bezpieczny, a Ty zyskasz okazję do tego, aby pokazać i przedstawić go znajomym i rodzinie!

Autor: Luiza Luśtyk


Zostaw Komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.