Niebieskie dla chłopców, różowe dla dziewczynek – jakie ubrania warto kupić niemowlakowi?

 

Kompletujesz wyprawkę dla swojego dziecka? A może chcesz kupić prezent dla niemowlaka, który niedługo przyjdzie na świat? Jeśli tak, to najpewniej stoisz przed kolorystycznym dylematem. Co sprawdzi się lepiej – utarte schematy, czyli niebieskie ubrania dla chłopców i różowe dla dziewczynek czy może warto kierować się zupełnie innymi kryteriami? A co, jeśli płeć dziecka nie jest jeszcze znana albo ma być niespodzianką?

Różowy i niebieski to dwie najbardziej popularne barwy w świecie niemowlaków. Warto wiedzieć jednak, że jest tak dopiero od drugiej połowy XIX wieku, a do czasów I Wojny Światowej żaden z tych kolorów nie był przyporządkowany do żadnej konkretnej płci i różowe ubranka z powodzeniem nosili również chłopcy. Róż i niebieski zaczęto promować jako znaczniki płci dopiero w okolicach lat dwudziestych XX wieku, a pierwsza istniejąca wzmianka na ten temat pojawiła się w 1918 roku w magazynie Earnshaw’s Ingants’ Department. I chociaż może wydawać się to dziwne i zaskakujące, to artykuł zamieszczony we wspominanym czasopiśmie głosił, że róż jest kolorem dedykowanym chłopcom, a niebieski dziewczynkom. Argumentacja takiego przedstawienia sprawy miała swoje źródło w symbolice obu barw. Róż traktowano wówczas jako rozbieloną czerwień, a czerwień od zawsze utożsamiany był z siłą, zdecydowaniem i dominacją, które bez wątpienia są cechami kojarzonymi z męskością. Błękit budził skojarzenia z delikatnością i kobiecością, a dzięki temu, że na wielu obrazach Matka Boska przywdziana była w niebieskie szaty, oczywiste wydawało się to, że kolor ten doskonale pasuje do dziewczynek.

Historia różowych i niebieskich ubranek dziecięcych, czyli skąd to się wzięło

W latach 40 XX wieku miał miejsce prawdziwy, kolorystyczny przewrót. To właśnie wtedy role tych dwóch barw zostały odwrócone i dziewczynki zaczęły nosić się na różowo, a chłopcy na niebiesko. Tendencję te bardzo szybko przyjęły koncerny związane z branżą dziecięcą, które celowo podkręciły podział na chłopięcy i dziewczęcy kolor. Zaledwie 20 lat później miejsce miał światowy bunt przeciwko stereotypom i utartym schematom. Ubrania dla dzieci przybrały wówczas neutralne barwy. Kiedy w New Yersey przeprowadzono badania dotyczące preferencji kolorystycznych dzieci, okazało się, że dziewczynki naturalnie sięgają po przedmioty różowe, podczas gdy chłopcy zupełnie je ignorują. Dalsze obserwacje i badania doprowadziły do tego, że podział na różowe ubranka dla dziewczynek i niebieskie dla chłopców, powrócił. Schemat ten ma się dość dobrze aż do dzisiaj, ale zasadnicze pytanie brzmi, czy naprawdę ma on swoje uzasadnienie w rozwoju niemowlaka?

Jaka jest alternatywa dla niebieskich i różowych ubranek dziecięcych?

Nie da się ukryć, że ilość, rodzaj i nasycenie kolorów mają realny wpływ na rozwój dziecka już od pierwszych dni i tygodni jego życia. Wybierając odpowiednie kolory, możemy świadomie kształtować najbliższe środowisko maluszka i tym samym jego postawę oraz wrażliwość estetyczną. Takie działania wpływają na układ nerwowy - mogą sprzyjać ewentualnej nadpobudliwości lub wyciszeniu. Badania dotyczące wpływ barw na rozwój dziecka mówią jednoznacznie, że maluchy najbardziej lubią kontrasty – zestawienie bieli z czernią albo czerwienią najsilniej stymuluje ich układ nerwowy. Jeśli szukasz więc prezentu dla nienarodzonego dziecka, sięgnij po ubrania biało-czarne albo żółto-czarne, takie jak na przykład po nasz pajacyk z czapeczką w paski. 

Co o różowych i niebieskich ubrankach myślą same dzieci?

W pierwszych tygodniach życia znaczenie mają takie kolory jak żółty, czerwony, niebieski, seledynowy, pomarańczowy, purpurowy i turkusowy. Są to pierwsze barwy, które malec potrafi zarejestrować. Jako rodzic lub osoba, która będzie uczestniczyć w pępkowym, możesz kupić różnokolorowe pajacyki niemowlęce, spośród których wybierzesz te, w których pojawiają się wspominane kolory. Zachowaj jednak umiar – nadmiar kolorów i kontrastów może spowodować u malucha zbyt duże pobudzenie, a konsekwencją tego mogą być problemy ze snem lub płaczliwość. Ubranka w kolorze beżowym i cielistym zapewnią maluszkowi wyciszenie, bo będą kojarzyć mu się z ciałem matki.  Beżowy, niemowlęcy komplet z długim rękawem w roli prezentu dla nowonarodzonego dziecka sprawdzi się doskonale. Trzymiesięczne dziecko z pewnością polubi ubranka w kolorze czerwonym, a sześciomiesięczny maluch będzie zainteresowany niewielkimi wzorami w różnych kolorach, bo będzie w stanie zauważyć wszystkie drobne szczegóły i chętnie skupi na nich swoją uwagę.

Jakie ubrania dla noworodka, jeśli nie znamy płci?

Jeśli nie znasz płci dziecka, warto zdecydować się na ubranka w kolorze białym. Biel symbolizuje niewinność i czystość, a koszulami w tym kolorze owijano niegdyś niemowlaki tuż po urodzinach. Słowianie ubierali chłopców w śnieżnobiałe koszule ojców, a dziewczynki w koszule matek. Jeśli nie znasz płci dziecka, bez najmniejszych obaw możesz postawić np. na niemowlęce śpioszki z czapeczką z naszej oferty. Świetnie sprawdzą się też ubrania w odcieniach cielistych, bo jak już wspominaliśmy wcześniej, dziecku skojarzą się one ze skórą matki i zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa. W pierwszych dniach życia warto postawić też na ubranka w kontrastujących i dostrzegalnych przez malucha barwach. Róż i niebieski nie są zdecydowanie jedynymi kolorami, które wchodzą w grę w kontekście ubranek dla niemowlaków.

Autor: Luiza Luśtyk


Zostaw Komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.