Moda dziecięca kiedyś i dziś, krótko o tym, jak moda dziecięca zmienia się na przestrzeni lat.

W przypadku mody pewne jest tylko jedno. Ta nigdy nie jest stała i nigdy nie pozostanie z nami na zawsze, bo bardzo lubi się zmieniać i chętnie ulega różnorodnym wpływom. Niektóre z trendów wracają niczym bumerang, choć czasami w nieco zmienionej odsłonie. Spójrz na dzisiejszych nastolatków. Widzisz te szerokie spodnie, kurtki oraz fryzury rodem z lat 90.? Dziś chcemy opowiedzieć Ci o tym, jak na przestrzeni lat zmieniała się moda dziecięca.

 

Były takie czasy w historii ludzkości, kiedy modę dziecięcą można określić mianem prawdziwej udręki. Kiedyś chodziło bowiem wyłącznie o to, aby dziecko było bezpieczne. Były znaczne problemy z dostępem do lekarstw oraz lekarzy, więc maluch nie mógł się przeziębić. Aby było to możliwe, ubierano dzieci w sposób, który przypomina współczesne ubieranie na tzw. cebulkę. Różnica polegała jednak na tym, że w całym tym procesie, niemal zupełnie pomijano kwestię wygody malucha. Pomyśl na przykład o kilkuletniej dziewczynce z XVIII wieku, która musiała nosić gorset, halkę, pantalony oraz krępujące ruchy suknie. Nie brzmi to komfortowo, prawda? Chłopcy co prawda mieli nieco łatwiej, ale nie do końca, bo na ich głowach często lądowały peruki rodem z wersalu.

 

Moda dziecięca 10, 20 i 30 lat temu

Moda dziecięca sprzed 20-30 lat też była inna niż ta, którą znamy obecnie. Wynika to po części z tego, że wówczas nie istniał tak powszechny dostęp do internetu, a sklepy internetowe stawiały w sieci swoje pierwsze, jeszcze nieśmiałe kroczki. Mniejszy wybór ubrań wpływał na mniejsze możliwości rodziców w kwestii komponowania stylizacji dla swoich maluchów. Nie było tak jednak zawsze. Rodzice zakładali dzieciom to, co mieli w szafie zupełnie nie przejmując się modą czy trendami. Wiele modowych połączeń i inspiracji powstało z konieczności, gdyż zasoby szafy były znacznie ograniczone. Młodsze rodzeństwo dziedziczyło ubrania po starszych braciach i siostrach, co czasami sprawdzało się dobrze, a innym razem kiepsko.

Jak wygląda moda dziecięca we współczesnym świecie?

Jako, że rynek odzieżowy nie był kiedyś tak rozbudowany jak obecnie, rodzice dużo bardziej dbali o ubrania, które kupowali. Dzisiaj podejście do kupowania odzieży dziecięcej jest inne, a wielu rodziców kupuje je niemal hurtowo. Obecnie zdecydowanie łatwiej jest też połączyć atrakcyjny wygląd ubrania z jego wygodą i funkcjonalnością. Rodzice chcą zapewnić dzieciom odzież estetyczną i praktyczną, a przy tym coraz częściej zdają też sobie sprawę z tego, że ich wybory mają wpływ na ekologię. Coraz bardziej popularny jest też trend, w którym dużą ilość ubranek zastępuje ich mniejsza ich ilość, ale w jakościowym wydaniu. Częściej zwracamy też uwagę na to, aby materiał, z którego wykonana jest odzież, był bezpieczny i przyjazny dla skóry malucha.

 

Trendy, które były modne kiedyś i są modne dziś

Jako, że moda lubi powracać, obecnie też możemy zaobserwować modowy powrót do minionych lat. Widać to szczególnie na przykładzie dodatków oraz akcesoriów do dziewczęcych stylizacji. Czy Twoja mała fashionistka chętnie nosi jednolite, bawełniane podkolanówki dziecięce? A może lubi, kiedy jej głowę zdobi chusta? Wszystkie te elementy to powrót do tego, co jakiś czas temu w modzie zniknęło. Modne są też różnorodne nakrycia głowy, takie jak kapelusze (jak na przykład nasz dziecięcy kapelusz z motywem), berety czy czapeczki, które królowały w modzie dziecięcej w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Kiedyś, a właściwie kilkaset lat temu, to właśnie dodatki do stylizacji stanowił jedyne odróżnienie płci malucha, bo do zarówno dziewczynki jak i chłopcy do ukończenia trzeciego roku życia nosili sukienki.

 

Moda dziecięca kiedyś i dziś - podstawowe różnice

Współczesną modę dziecięcą od tej sprzed kilkudziesięciu i kilkuset lat różni przede wszystkim wybór. Obecnie nawet najmłodsi chcą uczestniczyć w procesie komponowania swoich stylizacji i decydować, jakie ubranka znajdą się w ich szafach. Mamy wyruszają na zakupy ze swoimi córeczkami, a chłopcy chcą mieć koszulkę z nazwiskiem ulubionego piłkarza albo z nadrukiem odpowiadającym ulubionej postaci z bajek. Kiedyś było to zupełnie nieosiągalne. Wszystkie ubrania da się też kupić przez internet, a w tym wypadku możliwości wyboru są niemal nieograniczone. Dzieci szybko zaczynają dążyć do modowej samodzielności i chcą, aby noszone przez nie ubrania podkreślały ich osobowość i preferencję.

O tym warto pamiętać

Warto znać obecne trendy modowe, bo te sprzyjają kreatywności i zachęcają do tego, aby bawić się w komponowanie oryginalnych stylizacji wraz z dzieckiem. Warto też ku przestrodze pamiętać o czasach, kiedy zupełnie pomijano kwestię wygody dziecka. Rodziców nie szczególnie interesowało wówczas to, skąd dane ubranie pochodzi oraz z czego jest wykonane - odzież miała pełnić funkcję praktyczną i chronić przed wyziębieniem organizmu malucha, które mogłoby spowodować opłakane w skutkach przeziębienie.

 

Autor: Luiza Luśtyk


Zostaw Komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.