Kolory ubrań dziecięcych - jakie mają znaczenie i jak wpływają na rozwój dziecka?

Niebieskie ubrania dla chłopców, różowe dla dziewczynek. Zwyczaj ten jest na tyle popularny, że wydaje się, jakby istniał od zawsze. Nic bardziej mylnego, ale... o tym opowiemy Ci wkrótce. Kolory ubranek dziecięcych mają duży wpływ na emocje maluchów. Jedne z nich mają moc uspokajania, inne wręcz przeciwnie. Dziś opowiemy Ci o tym, jakie ubrania dla dziecka wybrać, aby na poprawić jego nastrój albo wzmocnić kreatywność. Brzmi ciekawie, prawda?

 

Zacznijmy od tego, że podział na niebieskie ubrania dla chłopców i różowe dla dziewczynek, jest stosunkowo młody. Zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w latach 40. ubiegłego wieku, a swoją popularność zawdzięcza projektantom mody, którzy wyznaczali nowe trendy w obszarze mody dziecięcej. Zanim jednak to się stało, sytuacja wyglądała zupełnie odwrotnie. To chłopcy nosili różowe części garderoby, a dziewczynki ubierano w błękitne ubranka. Róż kojarzony był bowiem z czerwienią, którą uznaje się za kolor mocy, agresji i dynamicznego działania. Różowy postrzegany był jako subtelniejsza odsłona czerwieni, a ubrania w tym kolorze zarezerwowane były dla chłopców, co w świetle tych informacji wydaje się dość logiczne. Ubieranie dziewczynek w błękity związane było z wyobrażeniem Matki Boskiej, którą na obrazach bardzo często przedstawiano w towarzystwie tego właśnie odcienia. Jeszcze wcześniej słowiańskie niemowlęta ubierano w odzież białą, która to symbolizowała czystość i niewinność.

 

Najbardziej popularne kolory ubranek dla chłopców i dziewczynek

Nowy kierunek w modzie dziecięcej, który pojawił się w latach 40. ubiegłego wieku, przyniósł poważną zmianę. Nie tylko producenci odzieży, ale również zabawek, zaczęli proponować zupełnie inne niż dotychczas obowiązujące rozwiązanie kolorystyczne. Na półkach w sklepach pojawiły się wówczas różowe ubranka dla dziewczynek, które błyskawicznie skradły serca nie tylko małych modystek, ale również ich mam. Sukieneczki ozdobione kokardami i tiulem, pięknie podkreślały dziewczęcą delikatność i subtelność. Niebieskie ubrania dla chłopców można było znaleźć w towarzystwie wielu motywów uznawanych za męskie tj. na przykład związane ze sportem lub samochodami. I chociaż obecnie oferta produktów odzieżowych dla dzieci jest znacznie szersza niż róż i niebieski. to nadal kolory te należą do najbardziej popularnych i najchętniej kupowanych.

 

Niebieskie dla chłopców i różowe dla dziewczynek - co na ten temat mówi nauka?

O tym, że podział na błękit dla chłopców i róż dla dziewczynek jest słuszny, rodziców utwierdza nie tylko moda, ale też badania naukowe. Przeprowadzony w USA eksperyment dowiódł bowiem, że to same dzieci chętniej sięgają po elementy odzieżowe w określonym kolorze ze względu na swoją płeć. I tak kilkuletnie maluchy płci żeńskiej zdecydowanie częściej stawiały na przedmioty różowe, a chłopcy wręcz odtrącali większość rzeczy, w których pojawiał się róż.

 

Wpływ kolorów ubrań na rozwój dziecka

Podczas kompletowania garderoby dla malucha, warto wybrać kilka elementów z klasycznego podziału na róż dla dziewczynek i błękit dla chłopców, ale nie należy przy tym lekceważyć też innych barw. Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, jest tak, że pewne barwy działają na mózg w określony sposób, powodując reakcje fizjologiczne, które potęgowane są przez panujące w danej kulturze zwyczaje. Dla przykładu - czerwone ubrania dla dzieci, jak na przykład nasza prążkowana bluzka dziewczęca z długim rękawem ma intensywny kolor, dzięki czemu zwraca na siebie uwagę, pobudza i alarmuje. Czerwień stosowana jest w sygnalizacji świetlnej oraz w znakach ostrzegawczych, dlatego też wywołuje takie właśnie skojarzenia. Jedne kolory będą wpływać na dziecko rozbudzająco, inne będą je uspokajać. Znając wszystkie te zależności, możesz w taki sposób dobierać kolory ubranek, aby wywoływać u malucha dobry nastrój i pozytywnie wpływać na jego rozwój. Jedyne co musisz wiedzieć to to, jakie jest podstawowe znaczenie poszczególnych kolorów w modzie dziecięcej.

 

 

Znaczenie kolorów w modzie dziecięcej - jakiego koloru ubrania kupić?

Czerwień to kolor, który można określić mianem koloru mocnego. Okazuje się, że ma ona najsilniejszy wpływ na psychikę człowieka. Określa się ją mianem koloru życia i ma działanie pobudzające. Jeśli chcesz, aby Twój maluch nosił ten kolor, świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie go w roli dodatków lub pojedynczego elementu garderoby. Noszenie niemowlęcych sandałów z tiulem w odcieniach czerwieni może pozytywnie wpłynąć na nastrój malucha. Czerwień symbolizuje zdrowie i często używa się jej do tego, aby dodać energii i wzmocnić. Jeśli chcesz, aby stylizacja Twojego dziecka rzucała się w oczy i była wyjątkowo energetyczna, to dobrym pomysłem będzie też wybór na przykład naszej koszuli chłopięcej w kratkę.

Pomarańcz, podobnie do czerwieni, również posiada właściwości pobudzające. Wiąże się go z energią, radością, kreatywnością i motywacją. Symbolizuje też powodzenie i może mieć pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości. Z tych właśnie powodów, pomarańczowe ubrania dziecięce, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie mamy wątpliwości, że pomarańczowy t-shirt dziecięcy powinien znaleźć się w garderobie każdego malucha.

Żółty to kolor, który już w pierwszym skojarzeniu przywołuje na myśl radość i dobry humor. Ma on moc pobudzającą, ale nie tak intensywną, jak ma to miejsce w przypadku koloru czerwonego. Uznawany jest też za kolor intelektu. Jest dobrym wyborem na czas przeziębienia i przygnębienia, również dla dorosłych. Kiedy słonecznych dni jest zdecydowanie za mało, warto ubrać dziecko w coś żółtego, jak na przykład w naszą rozpinaną bluzę z nadrukiem dinozaura, która z pewnością wniesie sporo energii, uśmiechu i wspomnień radosnych chwil pośród promieni ciepłego słońca.

Zielony to kolor, który posiada właściwości uspokajające oraz wyciszające. Jak żaden inny potrafi relaksować, a dzięki temu, że nawiązuje do natury, jest bliski każdemu człowiekowi. Jeśli Twój maluch jest wyjątkowo ruchliwy, to ubranka w zielonym kolorze mogą okazać się świetnym wyborem. Niemowlęcy pajacyk z osiołkiem pomoże bowiem zwalczyć stres i wprowadzić potrzebną równowagę.

Niebieski to świeżość i rześkość. Wiele osób czuje się dobrze w towarzystwie koloru, który symbolizuje wolność, swobodę oraz prawdę. Ubrania dla dzieci w niebieskich odcieniach mogą pomóc w uspokojeniu malca oraz relaksowaniu jego umysłu. W ciemnych odcieniach niebieskiego dziecku będzie łatwiej się skoncentrować. Jeśli Twoje dziecko chodzi już do szkoły, to koniecznie uzupełnij jego garderobę o coś granatowego, jak na przykład nasz welurowy zestaw dresowy dla dzieci.

Róż to symbol miłości, który nasuwa wiele ciepłych skojarzeń. Barwa ta szczególnie silnie oddziałuje na mózgi kobiet i dziewczynek. Różowe ubranka mogą poprawiać humor i wywoływać radość. Wyobraź sobie swoją małą dziewczynkę w naszej różowej sukience z ozdobnymi motylami - jesteśmy przekonani, że taka kreacja przyniesie jej wiele powodów do uśmiechu i wprowadzi ją w dobry nastrój.

Fioletowy od zawsze uznaje się za kolor, który leczy. Posiada on właściwości relaksujące. Sięga też do strefy duchowej i nadaje się do medytacji. Wybór fioletowych dodatków i ubranek dla dzieci, może im pomóc w wyciszeniu się. I mimo, że niektórzy uważają, że jest to raczej barwa zarezerwowana dla dorosłych, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nosiły go też dzieci. Jeśli szukasz fioletowy ubranek dla niemowlaka, to koniecznie sprawdź nasze eleganckie body z kokardą dla dziewczynki - jest przepiękne i może pomóc Ci w zrelaksowaniu maluszka.

Autor: Luiza Luśtyk


Zostaw Komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.