Jak ubrać niemowlaka wiosną? Dwie zasady, które musisz poznać!

Wiosna to pora roku, która każdego dnia potrafi zaskakiwać inną pogodą, temperaturą i odsłoną. Jednego dnia pojawia się ostre i otulające słońce, a kolejnego zaczyna sypać śnieg. Często pojawiają się też deszcze i przeszywający, zimny wiatr. Bez wątpienia nie jest łatwo odnaleźć się w tym pogodowym labiryncie. Jak ubrać noworodka wiosną, aby nie było mu ani zbyt ciepło ani zbyt zimno? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie sprawia młodym rodzicom sporo problemów.

Najważniejsze dwie zasady, którymi warto się kierować podczas ubierania maluszka wiosną brzmią następująco: po pierwsze i najważniejsze ubieramy dziecko na cebulkę, a po drugie w zgodzie ze słowami Tak jak siebie, ale o jedną warstwę więcej.

Ubranie niemowlaka na cebulkę - co to właściwie znaczy?

Ubieranie noworodka na cebulkę to rozwiązanie wyjątkowo praktyczne i pomocne, nie tylko wiosną, ale w każdej porze roku. Daje to możliwość zdjęcia jednej warstwy zawsze wtedy, kiedy pojawi się taka potrzeba. W zimniejsze z wiosennych dni, na Twoim maluszku powinny pojawić się mniej więcej trzy warstwy - będzie to jednak zależeć od grubości poszczególnych tkanin oraz konfiguracji ubrań, które wybierzesz. Poszczególne warstwy nie powinny do siebie przylegać zbyt ściśle, gdyż pozostawiona pomiędzy ubraniami przestrzeń będzie gromadzić ciepłe powietrze i ogrzewać maluszka. Pierwszą warstwę powinien tworzyć pajacyk lub body z materiału przyjaznego dla skóry, niepowodującego podrażnień i pozwalającego jej oddychać. Dobrym przykładem będzie tu na przykład nasz dzianinowy pajacyk dziecięcy.

Jak ubrać niemowlaka na spacer wiosną?

Druga ważna zasada dotycząca tego, jak ubierać dziecko na wiosnę, brzmi Tak jak ja, ale o jedną warstwę więcej. Co to oznacza w praktyce? Odpowiedź jest prosta - jeśli Ty zakładasz na siebie tylko koszulkę i bluzę, to nie zakładaj swojemu dziecku dodatkowego swetra i zimowej kurtki. Ubierz malucha dokładnie tak, jak siebie, ale dołóż jedną dodatkową warstwę. Jeśli wybierasz się na spacer w wózku, warstwę tę może stworzyć na przykład nasz gładki aksamitny kocyk  albo osłonka na wózek. Zasada ta dotyczy przede wszystkim noworodków, bo dzieci chodzące, możesz ubierać w dokładnie tyle samo warstw, ile Ty masz na sobie.

Jak ubrać niemowlaka wiosną, aby było mu ciepło i komfortowo?

W zależności od wieku Twojego malucha, powinnaś zacząć od body, pajaca lub podkoszulka. Ten element garderoby powinien być dobrze dopasowany do ciała, bo jego zadaniem będzie ochrona przed podwiewaniem. Warstwa dotykająca skóry powinna być uszyta z dobrej jakości bawełny jak ma to miejsce w przypadku naszego body z falbankami dla dziewczynek. Jeśli zdecydujesz się na body, kolejną warstwę może stworzyć pajac. Starsze dzieci można ubrać też w t-shirt z długim lub krótkim rękawek, a na to wszystko założyć cieplejszą bluzę lub słodki dzianinowy sweterek. Aby całość była szczelna i nie przepuszczała wiatru pod podkoszulkę, warto włożyć maluchowi również rajstopki, włożyć jego sweterek w spodnie albo naciągnąć skarpety na nogawki. Jeśli zima dopiero ustąpiła, potrzeba będzie również dziecięca kurteczka. Na te chłodniejsze dni dobrze sprawdzi się ocieplana kurtka dziecięca, a na dni cieplejsze klasyczna parka, jak na przykład nasza dziewczęca parka z uszami. Maluszka można ubrać też w ciepły, polarowy kombinezon typu miś albo w kolorowy pajacyk outdoor. Na główkę warto założyć cienką czapkę a dodatkowo kaptur od kurtki lub bluzy, a w przypadku, kiedy szyja będzie mocno odsłonięta, również cienki szalik lub apaszkę.

 

Praktyczne porady od Babylette, które ułatwią Ci zadanie

Jeśli wybierasz się z maluchem na długi spacer i zastanawiasz się, co warto ze sobą zabrać, to chętnie Ci podpowiemy. Dla najmłodszego maluszka warto zabrać zapasowe ubrania, bo dziecko może zmoczyć, zachlapać i przepocić to, co ma na sobie. Z pewnością przyda Ci się dodatkowy t-shirt, skarpetki, a dla noworodków również bielizna. Nawet jeśli pogoda za oknem będzie wyjątkowo przyjazna, warto mieć ze sobą kocyk, bo sytuacja może się niespodziewanie zmienić i warto być przygotowanym na wszelkie okoliczności. Po wejściu z maluszkiem do pomieszczenia o temperaturze pokojowej warto rozebrać je z okrycia wierzchniego, nawet jeśli aktualnie śpi. Pamiętaj też, że przegrzane dziecko może być marudne i mieć zaczerwienioną buźkę. Jeśli chcesz się upewnić, czy Twój maluch jest odpowiednio ubrany, dotknij jego karku. Jeśli ciało będzie wyraźnie spocone, to jest to jednoznaczne z tym, że powinnaś zdjąć jedną warstwę, a pozostałe wymienić na suche. Jeśli natomiast kark dziecka będzie zimny, najprawdopodobniej powinnaś założyć mu dodatkową warstwę albo zapewnić mu dodatkowe okrycie.

Autor: Luiza Luśtyk


Zostaw Komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.