Dziecko nie chce się ubierać - co zrobić?

Niektóre dzieci już od urodzenia komunikują, że nie lubią, kiedy się je ubiera. Próba założenia takiemu maluchowi kaftanika, body czy pajacyka, często wiąże się z głośnym płaczem. Nawet te dzieci, które na co dzień nie mają nic przeciwko przebieraniu, potrafią okazać swoje niezadowolenie wtedy, kiedy na zewnątrz robi się zimno. Musisz wtedy założyć im czapkę, szalik, rękawiczki, a to często zwiastuje walkę połączoną z wypływającym oczami niezadowoleniem. Zdarza się też, że dziecko chętnie zakłada na siebie zimowe akcesoria, ale absolutnie nie lubi zakładać butów, skarpet czy rajstop. Znasz ten problem?

Problem z ubieraniem dziecka dotyczy wielu rodziców. Kiedy się pojawi, wraz z nim pojawia się szereg trudności. Nie można bowiem całymi dniami siedzieć z maluchem w domu. Czasami trzeba założyć kurtkę, buty, coś innego niż dresowe spodnie czy ulubiona sukienka księżniczki. Jak poradzić sobie z tą sytuacją? Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek.

 

Dlaczego dziecko nie pozwala się ubrać?

Prawdopodobną (choć nie jedyną) przyczyną problemów Twojego dziecka z ubieraniem się jest to, że ubranie sprawia, że czuje się ono skrępowane i nie ma wystarczającej swobody ruchu. Ubranie domowe zapewnia mu znacznie większą wygodę niż to, co chcesz założyć mu na wyjście do parku czy do przedszkola. Powodem może być również nadwrażliwość na pewne materiały, z którymi spotyka się jego skóra. Dzieciom może przeszkadzać konkretna tkanina, jej faktura czy dźwięk, jaki się z nią łączyć. Niektóre materiały mogą powodować też nieprzyjemne alergie. Może być też tak, że nerwowa reakcja u malucha pojawia się w odpowiedzi na złe skojarzenia. Zdarza się tak na przykład wtedy, kiedy chodzisz z maluchem tylko na wizyty lekarskie, szczepienia czy do sklepu. Kiepskim skojarzeniem może być też dyskomfort termiczny, jeśli ubierasz go zbyt ciepło lub zbyt lekko.

 

Nieco starsze dzieci mogą buntować się przed ubieraniem również z powodu własnego gustu. Jeśli jakaś rzecz ma nieodpowiedni kolor, krój, fakturę, wzór czy nadruk, dziecko może nie chcieć jej włożyć. Preferencje ubraniowe mogą pojawiać się u dziecka dość wcześnie, więc zdecydowanie warto brać je pod uwagę podczas komponowania jego garderoby. Jeśli maluch widzi, że jego starsza siostra lub rodzice nie noszą czapek, to chętniej protestują przed ich zakładaniem. Dobry przykład będzie więc w tej kwestii podstawą.

 

Dziecko nie lubi się ubierać - co zrobić?

Po pierwsze, spróbuj poskromić swoje emocje i nie sięgaj do takich narzędzi wychowawczych, jak krzyk. Podejdź do problemu mądrze. Jeżeli przed ubieraniem się protestuje niemowlę lub noworodek, koniecznie sprawdź, czy przypadkiem jego ubranie nie jest już za ciasne. Może się bowiem okazać, że wymaga wymiany na rozmiar większe, a samo to wyeliminuje nieprzyjemne, ubraniowe sytuacje. Malutkie dziecko nie powie Ci przecież, że coś je uwiera, gniecie, jest za ciasno albo niekomfortowo. Może zakomunikować Ci to tylko płaczem. Jeśli zmiana rozmiaru nie pomoże, możesz spróbować zmienić materiał na inny. Dziecku mogą przeszkadzać nawet metki czy grubsze szwy. Najlepszym wyborem dla maluchów są ubrania wykonane z bawełny, na przykład takie jak nasze śpioszki dla niemowląt z bawełny. Kupując sweter, czapkę czy szalik, sprawdź, czy nie będą one drapać, bo to staje się częstym powodem do niezadowolenia dla maluchów. W okresie zimowym możesz postawić na cały komplet zimowy, w którym znajdzie się czapka z kominem i rękawiczkami. Pamiętaj jednak, by ten był wykonany z elastycznego i przyjemnego w dotyku materiału.

 

Porozmawiaj i daj wybór – strategia na poskromienie dziecięcego niezadowolenia

Jeśli jesteś mamą dzieci nieco starszych, to zachęcamy Cię do tego, abyś spróbowała rozwiązać problem z niechęcią do ubierania poprzez rozmowę. Zapytaj dziecko o to, dlaczego nie chce założyć danej rzeczy i spróbuj znaleźć odpowiednie wyjście z całej sytuacji, na przykład poprzez wymianę jej na inną. Dobrym pomysłem będzie też pozwalanie dziecku na dokonanie wyboru ubrania, pokazując mu dwie różne rzeczy. Maluch poczuje wtedy, że miał wpływ na to, co finalnie znalazło się na jego ciele. Zimą schowaj na dno szafy ubrania letnie, aby dziecko nie miało do nich dostępu. Pozwoli Ci to uniknąć kolejnej awantury o to, że sukienka na ramiączkach nie jest najlepszym wyborem na kilkustopniowy mróz.

Autor: Luiza Luśtyk


Zostaw Komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.