Dziecko i moda, czyli jak rozwijać w dzieciach poczucie estetyki i świadomość własnego stylu?

Dzieci naturalnie przejawiają pewną dozę kreatywności i indywidualności w swoich wyborach. Zupełnie tak samo jest w kwestii wyboru ubrań. Zastanawiasz się nad tym, czy możliwe jest kierowanie ich zainteresowań w stronę mody w taki sposób, który nie tylko pozwoli im wyrazić siebie, ale też nauczy estetyki i budowania własnego stylu? Odpowiedź brzmi: tak!

Dzieci od najmłodszych lat obserwują świat wokół siebie, czerpiąc inspiracje zarówno od rodziców, jak i rówieśników. Ich wybory, chociaż czasami zaskakujące, często są odzwierciedleniem tego, co widzą i czują. Warto więc postarać się wprowadzić je w świat mody w sposób świadomy, kształtując w nich poczucie estetyki i pomagając rozwijać swój indywidualny styl.

 

 

Początki dziecięcego zainteresowania modą - jakie są pierwsze sygnały i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Zanim maluchy nauczą się mówić, zaczynają komunikować się z nami poprzez gesty, dźwięki i... wybory. I chociaż może się to wydawać nieco niewiarygodne, to już od najmłodszych lat dzieci zaczynają wykazywać pierwsze oznaki zainteresowania tym, co na siebie zakładają. Zastanów się przez moment. Czy Twoje dziecko uśmiecha się szerzej, gdy widzi jaskrawe kolory? Czy jest bardziej zainteresowane konkretnymi barwami ubrań? Jeśli tak, to wskazuje to na pierwsze oznaki jego preferencji kolorystycznych. A może zauważasz, że Twoje dziecko zawsze sięga po ten sam sweterek lub sukienkę? Albo istnieje konkretny element garderoby, który zawsze próbuje z siebie zdjąć? To kolejne sygnały, które powinnaś zauważyć. A może Twoje dziecko jest zafascynowane biżuterią, chustkami czy kapeluszami? Akcesoria mogą być dla dzieci fascynujące, ponieważ pozwalają wyrazić siebie w zupełnie inny sposób. Warto wiedzieć też, że dzieci często naśladują dorosłych. Jeśli Twoje dziecko próbuje założyć Twoje buty lub zakłada Twoją torebkę na ramię, jest to dowód na to, że zaczyna interesować się modą i stylem. Kolejny sygnał o tym, że dziecko interesuje się modą jest dość oczywisty. Przychodzi bowiem taki moment, kiedy maluch zaczyna wykazywać chęć uczestnictwa w wyborze tego, co ma na siebie założyć każdego dnia. Zwracając uwagę na te sygnały, możesz lepiej zrozumieć preferencje swojego dziecka i świadomie wspierać je w rozwijaniu indywidualnego stylu. Jest to też doskonała okazja do budowania więzi z maluchem, na przykład poprzez rozmowę o tym, co lubi i dlaczego to lubi, jakie ma wrażenia związane z konkretnymi ubraniami i jakie kolory najbardziej mu się podobają. Wspólne eksplorowanie świata mody od najmłodszych lat może być wspaniałym doświadczeniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Inspiracja a narzucanie, czyli jak wspierać dzieci w wyborze ubrań, nie narzucając im własnych upodobań?

 

W miarę jak dzieci rosną, ich poczucie indywidualności staje się coraz bardziej wyraziste. To naturalne, że maluchy chcą wyrażać siebie poprzez ubiór i nosić to, co je fascynuje, nawet jeśli nie zawsze zgadza się to z Twoim gustem. Wspieranie dziecka w jego wyborach modowych, nie narzucając mu przy tym własnych preferencji, jest kluczowe dla rozwijania pewności siebie i poczucia niezależności. Tak więc nawet jeśli wybór Twojego malucha nie do końca odpowiada Twoim preferowanym wyborom, to ważne jest, aby zaakceptować te decyzje. Dzieci uczą się poprzez doświadczenie, a ich wybory modowe są częścią tego procesu. Jeśli jesteś pewna, czy wybór dziecka jest odpowiedni (na przykład ze względu na pogodę lub okazję), staraj się wyjaśnić swoje obiekcje w sposób delikatny. Zamiast mówić, że dziecko nie może tego założyć, spróbuj powiedzieć, że wybrana przez Twoją córkę sukienka jest piękna, ale dzisiaj może być na nią za zimno i zapytaj o to, co mała fashionistka myśli o założeniu czegoś cieplejszego pod spód, jak na przykład nasze rajstopy dziewczęce. Zakupy mogą być świetnym czasem na rozmowę o modzie. Pozwól dziecku wybierać, ale bądź też gotowa, aby podać pomocną dłoń i doradzić, jeśli będzie to konieczne. Dom jest świetnym miejscem na modowe eksperymenty. Możecie wspólnie stworzyć pokaz mody, który będzie nie tylko świetną zabawą, ale też okazją do rozmowy o tym, co wygląda dobrze, a co mniej. Pamiętaj też o tym, że dzieci często naśladują dorosłych w swoich wyborach modowych. Pokaż dziecku, że warto być odważnym i oryginalnym, ale równie ważne jest to, aby czuć się dobrze i komfortowo w tym, co się ma na sobie. Moda to często zabawa i sposób na wyrażenie siebie. Zachęcaj do eksperymentów, bądź otwarta na wybory dziecka i wspiera jej w rozwijaniu własnego stylu. Wspólne odkrywanie świata mody może być wspaniałym sposobem na zbliżenie się do siebie i budowanie pozytywnych wspomnień.

Budowanie szafy z bazowymi elementami, kilka słów o tworzeniu uniwersalnych zestawów z akcentami oryginalności

 

Kiedy myślisz o budowaniu garderoby dla Twojego dziecka, to warto zastanowić się nad podstawowymi elementami, które będą służyć jako fundament dla większości zestawów. Podobnie jak w przypadku dorosłych, pewne uniwersalne elementy garderoby mogą być ze sobą łatwo mieszane i łączone,  pozwalając tym samym dziecku na dodawanie własnych, indywidualnych akcentów. Wybieraj ubrania w neutralnych kolorach, takich jak szarości, beże czy granaty, jak ma to miejsce w przypadku dostępnej w Babylette koszulki z falbankami. Podstawowe kolory są łatwe do zestawiania z innymi, bardziej wyrazistymi odcieniami i wzorami, które dzieci mogą dodać do swojej stylizacji samodzielnie. Pewne elementy, takie jak białe t-shirty, jeansy czy czarne, dziewczęce legginsy z imitacji skóry, zawsze się przydadzą. Są one świetną bazą do tworzenia różnych zestawów. Pozwól też swojemu dziecku wybrać kilka akcesoriów, które podkreślą jego osobowość. Mogą to być kolorowe opaski, kapelusze, szaliki czy nawet plecaki z ulubionymi postaciami z kreskówek czy z motywem zwierzątek, jak ma to miejsce w przypadku dostępnego w Babylette dziecięcego plecaka z motywem zwierzątek. Nie ulega wątpliwości, że dzieci często mają niesamowite pomysły na zestawienie ze sobą różnych elementów ubrań w sposób, o którym dorośli by nie pomyśleli. Zachęcaj swoje dziecko do eksperymentowania z różnymi stylami i kombinacjami. Pamiętaj też o tym, aby nauczyć swoje dziecko, że nie zawsze trzeba podążać za najnowszymi trendami. Pokaż mu, jak ważne jest inwestowanie w dobrej jakości bazowe elementy, które posłużą wam przez dłuższy czas. Budowanie garderoby z podstawowymi elementami, które łatwo można zestawić z innymi i są dobre niezależnie od okazji czy pory roku, to sposób na stworzenie praktycznych i uniwersalnych zestawów ubrań dla dzieci, ale nie tylko. To też doskonała okazja do nauczania malucha, jak podejmować świadome decyzje zakupowe i wyrażać siebie poprzez modę.

Autor: Luiza Luśtyk


Zostaw Komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.